Szukasz sposobu na znalezienie nowych klientów? Chcesz poznać najczęstsze błędy przedsiębiorców i dowiedzieć się czego unikać? Zapraszam Cię do lektury ANTYPORADNIKA, który pokaże Ci co robić by zepsuć sprzedaż 🙂 Zaczynajmy!

Działaj po omacku

Czasem jest tak, że przedsiębiorcy zastanawiają się jak pozyskać klientów a tymczasem podejmują działania, które szkodzą sprzedaży. Tak jest właśnie z działaniem po omacku. Mała świadomość praw rządzących sprzedażą i marketingiem sprawia, że bardziej zgadują co trzeba zrobić niż wiedzą jakie są dobre praktyki. Czasem się uda ale zdecydowanie częściej prędzej czy później okaże się, że sprzedaż nie idzie po ich myśli. Jak pozyskiwać klientów? Systematycznie zdobywaj wiedzę o biznesie, marketingu i sprzedaży. 

Nie posiadaj strategii

Jeśli uważasz, że strategia marketingowa to wymysł marketingowców to właśnie tracisz kolejnych klientów. Strategia marketingowa błędnie kojarzona jest z harmonogramem działań typu co i kiedy zrobić. W rzeczywistości jest to jednak określenie filarów Twojej marki, które zbudują jej siłę i wyróżnią ją wśród konkurencji. Więcej o strategii przeczytasz klikając tutaj. Jak pozyskiwać klientów? Opracuj strategię marketingową, która wpłynie na wizerunek i pozycjonowanie Twojej marki w świadomości odbiorców. 

Rzucaj obietnice bez pokrycia

Mówi się, że obiecać to można wszystko. Jeśli obiecujesz swoim klientom, że Twój produkt robi to i to w sposób taki i taki a nie jest to prawdą to zawiedziesz ich zaufanie. Niezadowolony klient rozniesie swoją opinię w zatrważającym tempie. Jak pozyskiwać klientów tak by nie tracić kolejnych? Musisz być prawdomówny. Jeśli obiecujesz, że Twoja marka cechuje się wartością xyz to ma taka być podczas wszystkich etapów kontaktu z klientem – zarówno przed zakupem jak i po nim. 

Nie przykładaj się do analityki

„Mam zainstalowany Google Analytics ale w sumie rzadko tam zaglądam” – niestety to słowa, które padają zbyt często z ust przedsiębiorców. Dobry biznes nie obejdzie się bez analityki. Co z tego, że posiadasz sklep internetowy jeśli nie wiesz z jakiego kanału masz największą sprzedaż? Po co Ci prowadzić profil na Facebooku jeśli w zasadzie nie wiesz ilu odbiorców klika w posty faktycznie przechodząc na stronę. Jak pozyskiwać klientów? Analizować co mówią liczby – one kłamią tylko wtedy gdy analityka została źle wdrożona lub złapała jakiś błąd techniczny. 

Wyróżniaj się różnorodnością

Jaka właściwie jest Twoja marka? Trochę taka, troszkę taka i jeszcze taka? To zdecydowanie za duży chaos. Jeśli jednego dnia rozmawiasz z odbiorcami per „Ty” a na kolejny dzień wysyłasz im newsletter rozpoczynający się od ” Dzień dobry Pani Agata Kowalska” to Twój język komunikacji nie jest spójny. Dodałeś wczoraj niebieskie grafiki a dziś postawiłeś na żółty bo bardziej rzuca się w oczy? Przykro mi ale wyróżnianie się różnorodnością jest z góry skazane na niepowodzenie jeśli chcesz zbudować silną markę. Jak pozyskiwać klientów? Bądź spójny wizualnie i komunikacyjnie. Trzymaj się konsekwentnie swojej strategii marketingowej we wszystkich kanałach komunikacji z klientami. 

Bądź wszędzie i nigdzie jednocześnie

Usłyszałeś, że TikTok ma świetne zasięgi więc biegniesz tworzyć tam treści a obecnie nie masz już czasu ani zasobów na opiekowanie się profilami w innych mediach społecznościowych? A może nagrywasz szybkie filmiki na YouTube mimo, że w zasadzie są słabej jakości i nie dopasowane do portalu? Niezależnie od tego jak bardzo chcesz być wszędzie ze swoją ofertą to musisz pamiętać o tym, że warto robić mniej rzeczy ale dobrze niż łapać sto srok za ogon. Jak pozyskiwać klientów? Skup się na tym by wykorzystywać maksymalnie kanały, które się sprawdzają. Po nowe umiejscowienia sięgaj wtedy gdy masz na to czas lub pieniądze by wynająć kogoś kto zrobi to za Ciebie. 

Nie słuchaj postronnych opinii

Klient mówi, że nie może wybrać paczkomatu? Osoba z działu marketingu twierdzi, że stronę należy poprawić? A może freelancer od kampanii marketingowych wskazał błąd techniczny w implementacji kodów śledzących? Na pewno kłamią 😉 Oczywiście warto mieć trochę dystansu do tego co się słyszy ale warto weryfikować każdy temat. Jak pozyskiwać klientów? Poprawiać wszelkie zgłaszane błędy i pamiętać o tym, że inne osoby prawdopodobnie podchodzą do danego zagadnienia bardziej obiektywnie niż ja sam/a. 

Przepalaj budżet marketingowy

Jak już unikasz analizy danych to przy okazji tracisz też z pola widzenia miejsca gdzie przepalasz czyli tracisz budżet marketingowy. Czasem odczujesz to szybciej a czasem wolniej a nawet wcale. Jak pozyskiwać klientów? Dbaj o swój budżet rozsądnie. Nie bój się testów ale zdecyduj jaką kwotę chcesz zainwestować w testy a jaką w działania, które wiesz, że przynoszą efekty. 

Antyporadnik jak pozyskiwać klientów i psuć sprzedaż – podsumowanie

Mam nadzieję, że w tym przewrotnym artykule zwróciłam Twoją uwagę na aspekty, które należy brać pod uwagę przy rozważaniach jak pozyskiwać klientów. Mogłabym opowiadać godzinami, że zainwestuj w reklamę w kanale takim to a takim i zrób to i tamto. Nie mniej jednak zbyt często spotykam się z przedsiębiorcami, którzy doskonale znają rodzaje, wady i zalety danych kanałów marketingowych a mimo wszystko powyższe błędy, które popełniają sprawiają, że sprzedaż jest niewielka lub bardzo szybko się kończy. 

Podobne wpisy